« Върни се назад Публикувано на 27.06.2026 / 13:32

ШИШКОВ, ДА СИ КАЖЕ ВСИЧКО ЗА НЕЗАКОННОТО СТРОИТЕЛСТВО В „БАБА АЛИНО“

Изявленията на регионалния министър започват да стават все по-противоречиви на фона на изявления, че инвеститорът Невзоров е получавал „протекции от най-високо ниво“.

Случаят с незаконното строителство в местността Баба Алино край Варна се превърна в един от най-големите скандали, свързани с корупция и беззаконие в строителния сектор. След десетки изявления така и не става още ясно как така се е появило цяло незаконно селище от над сто масивни постройки без разрешителни за строеж.

След като украинският инвеститор Олег Невзоров бе разпитан от МВР и прокуратурата, самият вътрешен министър Иван Демерджиев заяви, че от показанията му става ясно, че е получавал „протекции от най-високо ниво“.

Според изявленията на Олег Невзоров, сегашното ръководство на община Варна и кметът Благомир Коцев знаят всичко. Както и че всички документи по отношение на търпимостта, присъединявания, данъчни оценки, са издавани от администрацията на Коцев.

И докато МВР и Прокуратура изясняват как комплексът е строен в продължение на години необезпокоявано, а обществото ни се възмущава, че държавата ни се е превърнала в разграден двор, в който всеки може да прави каквото си поиска, кметът на Варна Благомир Коцев и регионалният министър арх. Иван Шишков взаимно си прехвърлят вината за политическия чадър над обекта.

Регионалният министър Иван Шишков официално определи случая „Баба Алино“ като ОПГ, в което са били координирани действията на множество ведомства (включително общински структури), за да се прикрие мащабът на нарушението.

Много е интересна позицията на регионалния министър, като казва, че държавата си затваряла очите и не е предприемала нищо досега, а на журналистически въпроси какво би трябвало да предприеме сега държавната, Шишков отговаря, че едва ли не нищо не може да направи след свършен факт.

Не бива да се пропуска факта, че когато е стартирало строителството в Баба Алино, Шишков беше регионален министър в двете последователни служебни правителства на Гълъб Донев (август 2022 – юни 2023 г.)

Затова и Коцев, и Шишков носят пряка отговорност за случващото се в Баба Алино в този период. Безспорно е, че през тези близо 2-3 години със знанието на общинската администрация нещата са потулвани. Но това незаконно строителство в тези мащаби не може да се случи и без благословията на държавните институции в лицето на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и ведомствата, които са на негово подчинение – Агенцията по геодезия, картография и кадастър /АГКК/ и Дирекцията за национален строителен контрол /ДНСК/, които или са проспали от некадърност ставащото пред носа им, или и те – като общинските власти – услужливо са съдействали на това беззаконие.

Затова и изявленията на Шишков започват да стават все по-противоречиви. В свое участие в БНТ той буквално дори се отметна от позицията си за събаряне на незаконното строителство, допуснато от държавата.

„Държавата не може да си позволи да събори в такъв мащаб незаконно строителство. Предложихме изменения в тези текстове. Текстовете за търпимост да касаят само единствено инженерната инфраструктура, за да може като общество да запазим това, което е направено, след като направим проверка дали отговаря на нормите“, предлага той.

Т.е. един министър, при това не от вчера в държавното управление, предлага да се променя законодателството, за да може да се оправдаят поредица от груби нарушения.

На изслушване в парламента пък, регионалният министър обвърза незаконния проект с длъжностни и политически лица, посочвайки, че зад фактите се крият чиновници, назначавани директно от политическите институции. Той обаче отказа да назове конкретни имена с аргумента, че неговата роля не е на разследващ орган, и допълни, че замесените в механизма трябва да се притесняват.

Нелогично е община Варна – в лицето на Благомир Коцев, и МРРБ – в лицето на Иван Шишков, да коментират само вината на служители и ръководство на регионалните служби на Агенцията по геодезия, картография и кадастър /АГКК/ и Дирекцията за национален строителен контрол /ДНСК/.

Кметът Благомир Коцев освободи зам.-кмета по строителния контрол Илия Коев, както и други служители, пряко или косвено отговорни за липсата на контрол в района.

Началничката на Службата по геодезия, картография и кадастър във Варна инж. Красимира Божкова също бе временно отстранена. В своя защита тя заяви, че Кадастърът има само регистриращи функции, т.е. те са нанесли около 40 от сградите по искане на инвеститора в края на 2025 г., тъй като те физически съществуват на мястото, но институцията няма правомощия да проверява дали сградите са законни.

Ако се твърди, че проблемите в кадастъра са резултат от институционални пропуски и натрупвани с години грешки, защо критиките са насочени единствено към действащи служители, а не и към хората, които са ръководили същата институция през разглеждания период и днес са част от парламентарната група на „Прогресивна България“?

Защото е факт, че докато през 2024 г. строителството в Баба Алино тече с пълна сила, народният представител от „Прогресивна България“ Момчил Терзийски тогава е бил изпълнителен директор на Агенцията по геодезия, картография и кадастър, назначен на 29 април 2024 г. със заповед на тогавашния министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова.  Арх. Шишков и Терзийски би трябвало да имат партийна комуникация, която да изясни позицията на управляващите по отношение „незаконния град“.

Сега Шишков удобно пропуска факта, че тогава АГКК вписва удостоверенията за търпимост, за да се издадат скици на база на нотариални заверки.Така и не стана ясно кой нотариус е заверявал тези удостоверения за търпимост, как са вписвани и как съответно тези документи, явно с невярно съдържание, са се превърнали в официални документи, на база на които са изваждани партиди, за да се плащат комуналните услуги и данъци.

Не бива да се забравя, че орган по строителния контрол е Дирекцията за национален строителен контрол /ДНСК/. Също така регионалната дирекция във Варна има право да отменя актовете на главния и на районните архитекти по издаването на разрешения за строеж. Но министър Шишков не споменава и по отношение на ДНСК нищо, въпреки че дирекцията е подчинена на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

Събират се безброй неизяснени обстоятелства и въпроси, по които Шишков предпочита да създава внушения и да премълчава неудобните факти.

Впрочем, защо никой не коментира какво означава украинският инвеститор Невзоров да не е с повдигнати обвинения при този крупен корупционен проект, но да фигурира и като защитен свидетел по свързани дела?!

www.mediamall.info

«